Guy Charlemagne Réserve Brut
Grym Blanc de Blancs i frisk fräsch och mycket tillgänglig stil! Druvorna kommer från Grand Cru vingårdar i Le Mesnil och Oger.
-
299 kr750 ml
Fakta
| Producent: | Guy Charlemagne |
|---|---|
| Land: | Frankrike |
| Ursprung: | Champagne |
| Typ: | Mousserande vin |
| Alkoholhalt: | 12,5% |
| Artikelnr: | 77281 |
| Druva: |
Chardonnay (100%)
|
Mer om
Karaktär
Torr, ung, fräsch och fruktig med fräsch frukt, bra balans och syra samt inslag av vita päron, nektariner, vita blommor, citrus och mineraler. Elegant eftersmak.
Passar till
Aperitif, till skaldjur och lättare fiskrätter.
Vinifikation
Druvorna till vinet kommer från Grand Cru vingårdar i Le Mesnil sur Oger och Oger. Musten vinifieras i temperaturkotnrollerade ståltankar och efter andra jäsning lagras vinet på jästfällning mellan två till tre år i underjordiska källare. Dosage är 10 gram per liter.
Ladda ner
Fler viner från Guy Charlemagne
Guy Charlemagne Brut Nature
- 289 kr 750 ml
Tänk ostron! Charlemagnes Brut Nature är som gjord för ostron. Tack vare inslaget av Pinot Noir i vinet blir det inte fullt så asketisk som många andra Brut Nature viner.
Guy Charlemange Mesnillésime 2003
- 475 kr 750 ml
Prestige skumpa till fyndpris! Dessutom är Mesnillésime både en prestige och årgångschampagne. Namnet är en ordlek som anspelar på Mesnil (Grand Cru–byn som Guy Charlemagne bor i) och lésime som i vintage på franska, millésime. Fattade ni inget av det där så gör det inte så mycket. Prova champagnen istället.
